Saturday, January 29, 2011

Talvine aialinnuvaatlus Eestis - The Great Backyard Birdcount

Eesti lapsed tunnevad toredat lindu Leelo Leevikest (bullfinch) Heljo Männa raamatust. Kanada lapsed seda tegelast ei tunne, sest leevikesed elavad ainult Euroopas ja Aasias.

Leevike on lumiste aedade lind, kellel must-hallid tiivad ja punane rind. Jaanuarikuus tulevad kuuse metsadest välja koos põhjamaa sõpradega, kes lendavad Eestisse veel külmemalt maalt. Emad kui ka isad laulavad kenasti; emad veel valjumeni!

Leevikest on kerge Eestis toimuvale aialinnuvaatlusele meelitada. Puista umbrohuseemneid ja nad on kohe kohal! Praegu on nende parim vaatlemisaeg, kuna märts-aprillis lendavad tagasi metsa või põhjamaale tagasi.

Möödunud aastal jälgis üle tuhande linnuhuvilise üle Eesti kokku 37,046 lindu vähemalt 62 liigist. All nimekirjas on  Eesti ja Euroopa Talve 2010 aialinnuvaatluse tulemused.

Määramise lehelt leiat ka teisi linde - nende ingliskeelsed nimetused (mitte kõik) on SIIN otsimistabelis.
Kanada vaatlus toimub 18. kuni 21. veebruar - sobib pere tegevus Perepäeva pühaks!

Missugune on Sinu meelest kõige ilusam lind?

Joonistused: Mike Langman, Eesti Ornitoloogiaühingu võrgulehest
Monday, January 17, 2011

17. jaanuar - Rklubi kokkutulek!

Discover our reader-recommended books and browse new books from Estonia!

Sunday, January 16, 2011

Turku, European Capital of Culture - January 15, 2011

"The spectacle of fireworks consisted of about 5000 single shots"
"The churches of Turku rang their bells for 15 minutes at midday on Saturday, sounding off the year of culture. The festivities continued with sound artist Simo Alitalo’s River Aura Symphony along the Aura, which included sounds from 13 churches and ships"...read more here.


"Over 50,000 people followed the children's lantern parade and came to watch the amazing opening performance by Aurajoki River. The freezing temperatures did not seem to bother the audience as it watched the drums, flags and flames communicate over the river. The backdrop to all this grandeur was one of the largest ever fire spectacles.

The former Wärtsilä Shipyard was chosen over a year ago as the stage for the British Walk the Plank group. The place encapsulates Turku’s past: highly competent, international, the river and the sea. Read more here."

Ancient sea empires of "Sweden" and "Finland" 1000 years ago


Turku & Tallinn – Partners in culture and history.
Turku, (Turu in Estonian and Åbo in Swedish) was founded in 1229 and is Finland's oldest city. The origins of the Finnish name come from the word "market".  Over a thousand years ago Turku and the southwest part of Finland formed a maritime power together with western Estonia, according to Matti Klinge in "Ancient Powers of the Baltic Sea".

Turku became an important city during the late 1200s, when the Dominican monastery of St. Olof, the Castle of Turku and the Turku Cathedral (Toomkirik) were built, and remained the most important city for the next 300 years under the Swedish Empire. The first university in Finland was built in Turku in 1640.

In 1809 Turku became the capital of the newly created Grand Duchy of Finland, which now belonged to the Russian Empire under Tsar Alexander I, Sweden having lost the war with Russia. Since Alexander wanted to lessen the Swedish influence, he made Helsinki the capital of the Grand Duchy in 1812 and also moved the university there in 1828. (The current University of Turku was established in 1920 and is the second largest in the country). 

Turku continued to be the most populous city in Finland until the end of the 1840s;  today it is Finland's fifth largest city with over 177,000 people.

It is fitting that both Turku and Tallinn share the honour of being European Capitals of Culture in 2011.

For more interesting information about Turku, go to  the tourim site, here in English.  Don't forget the Estonian version  - the content is richer with more photos!

Friday, January 14, 2011

Taliharipäev - 14. jaanuar

Foto: Eda Oja
Taliharipäev literally means the "breaking of winter's back", since the Milky Way (Linnutee) was supposed to reach the highest point in the sky on this date. The top ("hari") of winter was supposed to touch it, then the wheel of life was supposed to slowly start turning towards the spring.

However, there is some confusion about when the Milky way is at its zenith in Estonia and some Estonian calendars mark this date in March, a few days before the Spring solstice ("kevadine pööripäev"). It is also been placed in late January or early February, but now most Estonian folk calendars mark this date. Read the Estonian here, from the BERTA folk traditions database.

According to Estonian folk tradition, if on this date the sun is strong enough to cast a shadow behind a horse, then the summer will be lovely. In Ontario we have a quick moving Alberta clipper passing through, expected to dump some 10 cm of snow between Friday night and Saturday morning - does that mean the summer will be a cold and rainy one? Time will tell!

Thursday, January 13, 2011

Raamatuklubi kokkutulek - 17. jaanuar

Rklubi ootab...17. jaanuar Magic Islands Raamatukogus! Avasta uusi põnevaid lugusid!  Discover new Estonian authors and learn new Estonian words!

Wednesday, January 12, 2011

Muljed vanast ajast Torontos - Black Creek Pioneer Village

Ega talv taevasse ei jää. Eestis ei ole vaja seda vanasõna mainidagi, sest lumehanged on kõrged ja talv on täies hiilguses. Vaatame aga Torontos siis taevasse ja ootame lumesadu! Nii oligi läinud aasta15.detsembri päeval, kui lumi kattis õrnalt maad ja talvepäike sillerdas raagus puude vahelt.

Paljud Toronto koolilapsed sõitsid sel päeval kollaste koolibussidega kaunisse looduslikku paika, nimega Black Creek Pioneer Village. Ega eestlastele olegi säärane paik tundmatu, sest kodumaal on päris vanaaegseid kohti ja muuseume igas maakonnas.

Väga tõetruud tegevust ja põnevaid asju sai näha sepakojas, nahatöö-, kudumis-, trükikojas, kus alati anti lastele mingi ülesanne lahendada, rääkimata vanaegsete asjadega mängimisest.Koolipäev möödus imekiirelt.

Kõhutäie eest hoolitsesid iga õpilase vanemad, kes pakkisid juba hommikul lõunasöögi oma lapsele kaasa. See oli alles vaatepilt, kui sajad lapsed istusid suures saalis maas ja nosisid oma võileiba kõva jutuvadina saatel. Mõtlesin küll, et miks ei ole siis toole ja laudu, et korralikult lõunastada.Tuli meelde, et ka koolis istuvad nad saali või klassiruumi põrandal.

Õnneks koolis ikka süüakse korralikult laudade taga.  Ilmselt on mõeldud pioneerikülas sellele, kuidas kõige kiiremalt ja puhtamalt võimaldada õpilaste lõunastamist. Ma olin vabatahtlikuks abiliseks oma lapse klassis ja mulle meeldis väga veeta talvepäev esivanemate moodi. 8aastased poisid ja tüdrukud nautisid aga
igal võimalusel lumeinglite tegemist. Fotod ja tekst Eda Oja.


Siit leiate pilte ja ajalugu küla kohta, mis asutati umbes nelikümmend aastat tagasi Toronto linnavalitsuse ja muuseumi seltside koostöös. Looduskaitse all on umbes kolmkümmend aakrit maad. Black Creek Küla meenutab Kanada eluviisu 150 aastat tagasi; rahulik jalutuskäik tutvustab üle neljakümne hoone.

Jõulude ajal kaunistati Piparkookide Küla, Jõuluvanaga tuli jõululõunaks  kohale  ja pandi vanaaegsed jõulumbid põlema. Tõesti ilus aeg! Siit on veel lugeda.Tuesday, January 11, 2011

January 11 - Famous Birthdays - Canada

Missugene Kanada peaminister sündis 11. jaanuaril?

1) Sir Wilfred Laurier
2) Jean Chrétien
3) Sir John A. MacdonaldSir John Alexander Macdonald (11. jaanuar 1815 – 6. juuni 1891)
- sündinud  Glasgow, Scotland
- esimene Kanada peaminister ja riigiehitaja (1867 - 1871, 1871 - 1873, 1878 - 1891), riigitegelane, elukutselt jurist
- teenis riigikogus liidrina kaheksateist aastat, peagu kõige pikaajalisem riigivanem
- tema partei sai enamuse kuus korda riigikogus (Kanada rekord)

Trudeau - Chrétien 1972
Jean Chrétien (11.jaanuar 1934- )
- sündinud Shawinigan, Quebec
- riigitegelane, elukutselt jurist
- teenis riigi nõukogus P.E. Trudeau valitsuses, Kanada peaminister 1993 - 2003.
Sir Wilfred Laurier (20. november 1841 – 17. veebruar 1919)
- esimene prantsuse päritoluga peaminister
- sündinud Saint-Lin, Quebec
- peaminister, 1896 - 1911
- teenis nelikümmend viis aastat Kanada riigikogus (rekord), 15 aastat järjest peaministrina, peagu kolmkümmend kaks aastat partei liidrina

January 11 - Famous Birthdays - Sulev Nõmmik

Sulev Nõmmik (11. jaanuar 1931 Tallinn – 28. juuli 1992 Kuressaare)
- Näitleja, lavastaja, humorist ja tantsija
- Lavastas filmid «Mehed ei nuta» (1968), «Noor pensionär» (1972) ja «Siin me oleme!» (1979). Koos Enn Vetemaaga kirjutas ka nende stsenaariumid.
Kõige rohkem on Sulev tuntud kui Kärna Ärni, siin näete kõnelemas bürokraatia keelt. Aga Sulevil oli mitu andi -ta  hakkas tantsima 15aastaselt. Ta sai hariduse Tallinna balletikoolis ja töötas Estonias balletiartistina.
«Olin sale, pikk ja ilus,» on ta seda aega meenutanud ja märkinud, et ballett õpetas teda tööd tegema ning end vormis hoidma. Ta oli Estonia teatri palgal ligi 40 aastat, lavastas operette ja muusikale.

Thursday, January 6, 2011

Tallinna vanalinna vaated

Fotod: Veljo Haamer
Jõulukuu viimane õhtu Tallinnas oli vaikne, külm ja lumine. Päike läks juba pool neli looja, päeval tõusus kraadi klaas kuni -9°C ja öösel oli kohati.....-21°C!

Raekoja platsil oli liikumas Jõuluvana ja Näärivana - kes oli kes?

Kõige toredam oli näha, kuidas Vabadussamba lambid lõid korraks särama. Monument avati 2009. aasta juunikuus ja sellest ajast saadik on olnud probleeme valgustuse ja konstruktsiooniga. Sammas on olnud pikka aega pime. 

Raekoja platsil kõlas “Aastalõpp koos Mozartiga”, Tobiase   Keelpillikvartetti kontsert: Maano Männi (viiul), Kristjan Hallik (viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Aare Tammesalu (tšello). Kvarteti nimi on austusavaldus helilooja Rudolf Tobiasele kui eesti esimese keelpillikvarteti autorile. Neliku liikmed on koostööd teinud varemgi, kuid Tobiase Keelpillikvarteti nime all astuti esmakordselt üles 2001. aastal festivalil „Tubin ja tema aeg“ ..siin on rohkem lugemist.
Järgmine pala on omapärane: Reet Laube akordionil koos Tobiase Keelpillkvartetiga mängivad Astor Piazzolla "Tango ballett" ja "Five tango sensations". Konsert toimis Tartus jaani kirikus 2009. aastal.


Wednesday, January 5, 2011

European Capital of Culture 2011 - Tallinn

Paris, Berlin and Rome land in Tallinn for the launch of  Tallinn 2011.


From the European Commission website:
"A city is not chosen as a European Capital of Culture solely for what it is, but mainly for what it plans to do for a year that has to be exceptional. Its programme for the year must meet some specific criteria.

The initial idea for the "European city of culture" is said to have originated from a chat between the former Greek and French Ministers for Culture, Merlina Mercouri and Jacques Lang, while they were waiting for a flight at Athens airport in January 1985.

Ms Mercouri followed the idea up and, in June 1985, the European City of Culture project was launched with the aim of helping to bring the people of Europe closer together.

From 2011, two cities – from two different EU countries – will be European Capitals of Culture each year.

The procedure for choosing a city starts around 6 years in advance – though the order of Member States entitled to host the event is fixed before then and is organised in 2 stages. It involves a panel of independent experts in the cultural field responsible for assessing the proposals."

And the other city is......drum roll.....Turku, Finland!


Saturday, January 1, 2011

New Year's Eve in Toronto was...
Rainy. Not snowy, not cold, but damp. Parking at City Hall was easy, the crowds were light - however, it was only 6 pm!A short walk from City Hall is a Toronto Christmas tradition: watching the enchanting Christmas windows at the Hudson's Bay Company. Victorian elegance, the famous blankets in a wintry wonderland - and 17th century grandeur.

This is Canada's oldest corporation: Prince Rupert, cousin of King Charles II,  acquired the Royal Charter which, in May, 1670 granted the lands of the Hudson Bay watershed to “the Governor and Company of Adventurers of England trading into Hudson Bay.”

The beautiful building, however, is a lot younger. Designed by Edmund Burke for Robert Simpson, a dry goods merchant in 1895, it promptly burned down after the opening - only to be rebuilt 10 months later.

"The architect firm Burke and  Horwood resolved to make this second building the best in its class. To lessen the risk of fire the new building was built on a steel frame - the very first of its type in Canada. The rolled steel girders were fire-proofed with concrete and the columns spaced at greater intervals." See story here.